Sandra Cindrić, dipl. iur., poslovna savjetnica, bivši dugogodišnji ekspert za pravnu podršku u Centru za provedbu ovrhe na novčanim sredstvima, FINA
ŠTO I ZAŠTO? Pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji omogućeno je slobodno kretanje osoba i kapitala, no to je dovelo (i) do pitanja prekogranične prisilne naplate potraživanja. Ne samo poduzetnici, već i tijela javne uprave sve češće susreću se s problemom neplaćenih računa stranih pravnih ili fizičkih osoba, s obzirom na činjenicu da svaka članica Europske unije ima svoje nacionalno pravo koje uređuje pitanje prisilne naplate. Tom problemu Europska unija doskočila je uvođenjem instrumenata prekogranične prisilne naplate koji za sve države članice imaju jednaka pravila, a koja imaju za cilj brzu i učinkovitu naplatu potraživanja, smanjenje troškova postupka, ali i daljnje slobodno „kretanje odluka“ unutar država članica Europske unije.
Pravila prekogranične prisilne naplate propisana su Uredbom (EZ) br. 805/2004 o uvođenju europskog naloga za izvršenje za nesporne tražbine, Uredbom (EZ) br. 1896/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2006. o uvođenju postupka za europski platni nalog te Uredbom (EU) br. 655/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o uspostavi postupka za europski nalog za blokadu računa.
Cilj ovog webinara je upoznati sudionike s instrumentima koji omogućavaju prekograničnu prisilnu naplatu potraživanja te pojasniti korake koje vjerovnici trebaju poduzeti da bi naplatili svoje potraživanja u drugoj državi članici Europske unije. S druge strane, pojasnit će se i situacije kako strani vjerovnici mogu naplatiti svoje potraživanje u odnosu na domaću fizičku ili pravnu osobu te iznijeti sudska praksa i odluke koje su imale značajan utjecaj na promjenu hrvatskog zakonodavstva u ovom pravnom području.
ZA KOGA? Ovaj webinar namijenjen je poduzetnicima, poslodavcima, korporativnim pravnicima, odvjetnicima, zaposlenicima u odjelima financija, službenicima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, sucima i drugim zainteresiranim osobama koje posluju prekogranično.
Program:
1) Europski nalog za izvršenje (Europski ovršni naslov)
-Pravni temelj
-Svrha uvođenja europskog ovršnog naslova
-Europski ovršni naslov – instrument za prisilnu naplatu tražbine
-Isprave koje se mogu potvrditi kao europski ovršni naslov
-Uvjeti koje isprava mora ispunjavati da bi se potvrdila kao europski ovršni naslov
-Ukidanje delibacijskog postupka
-Obrasci u postupku izdavanja europskog ovršnog naslova
-Pravila o dostavi dokumentacije dužniku
-Pravila o izvršenju isprave potvrđene kao europski ovršni naslov
-Pravni koraci koje je potrebno poduzeti kada vjerovnik ima nespornu tražbinu prema dužniku s domicilom ili uobičajenim boravištem u drugoj državi članici Europske unije
-Europski ovršni naslov u RH
-Izdavanje europskog ovršnog naslova u RH
-Izvršenje (prisilna naplata/ovrha) europskog ovršnog naslova potvrđenog u nekoj drugog državi članici u RH
-postupanje u RH do 1. rujna 2017. i od 1. rujna 2017.
-provedba ovrhe na novčanim sredstvima ovršenika kroz institut izravne naplate temeljem europskog ovršnog naslova
-primjer ispravno popunjenog zahtjeva za izravnu naplatu kada se uz njega prilaže europski ovršni naslov
-najčešće pogreške postupanja temeljem europskog ovršnog naslova u postupku pred Finom
2) Europski platni nalog
-Razlika europskog platnog naloga i europskog ovršnog naslova
-Pravni temelj i nadležnost
-Teritorijalna i vremenska primjena, opseg primjene
-Obrasci za izdavanje europskog platnog naloga
-Zahtjev za izdavanje europskog platnog naloga
-Kako podnijeti zahtjev za izdavanje europskog platnog naloga
-Sudske pristojbe u postupku europskog platnog naloga
-Vođenje postupka pred sudom
-Provedba europskog platnog naloga u drugim državama članicama EU
-Europski platni nalog u RH
-Izvršenje (prisilna naplata/ovrha) europskog platnog naloga u RH
3) Europski nalog za blokadu računa
-Pravni temelj
-Što je europski nalog za blokadu računa i što se njime postiže
-Područje primjene i prekogranični slučajevi
-Kako spriječiti da naplata novčane tražbine prekograničnog karaktera bude otežana, odnosno kako spriječiti da dužnik “povuče” novce s računa koji se nalaze izvan države
-Kako ishoditi europski nalog za blokadu računa
-Sud za izdavanje naloga – nadležnost
-Odluka o zahtjevu za nalog za blokadu računa
-Priznanje, izvršivost i izvršenje
-Provedba naloga za blokadu računa
-Pravna sredstva protiv izdanog naloga računa
-Troškovi postupka
-Tijela nadležna u RH
-Postupak provedbe pred Finom
-Najčešće pogreške u postupku pred Finom
Prijava na webinar i tehnički zahtjevi za sudjelovanje:
Zainteresirani za webinar mogu se prijaviti putem prijavnice do 30. 1. 2025. U roku dva dana prije webinara sudionici će e-mailom dobiti poziv i uputu za registraciju na ZOOM, a nakon registracije i e-mail s potvrdom registracije s poveznicom za sudjelovanje, kao i power point prezentaciju. Za praćenje webinara potrebno je osigurati pristup ZOOM-u, računalo, tablet ili mobitel, stabilnu internetsku vezu i zvučnik ili slušalice. Mikrofon nije potreban.
Pitanja sudionika:
Svoja pitanja sudionici webinara mogu postavljati tijekom cijelog trajanja webinara, isključivo pisano u chat prozor, a mogu ih dostaviti i unaprijed, na e-mail seminari@alineja.hr
Kotizacija:
Kotizacija za sudjelovanje na webinaru iznosi 140 € (drugi i svaki sljedeći sudionik iz istog subjekta plaća 110 €) i uključuje power point prezentaciju u digitalnom obliku i snimku webinara. Kotizacija se uplaćuje najkasnije do 30. 1. 2025. na račun broj HR2523600001103162393, poziv na broj: 01-3112025–BROJ PONUDE (opis plaćanja: Kotizacija za webinar – 31. 1. 2025.). Obrt Alineja nije u sustavu PDV-a.
Dodatne informacije:
Želimo vas pravodobno informirati o novinama u pravu i pružiti praktična, ispravna i potpuna rješenja za postupanje u praksi.
© Sva prava pridržana. | Izradili: Livmark Agency
Da bi ova web stranica pravilno funkcionirala i kako bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našoj Politici kolačića i Politici privatnosti.